Stres

Dla większości z nas manipulatorzy są czynnikiem wywołującym stres. Są stresorami. Stresory dzielimy na zewnętrzne (korki uliczne, poparzenie, manipulator) oraz wewnętrzne (troski, irracjonalne przekonania, brak pewności siebie).

Ważne jest, by stresy nie powodowały zgubnych konsekwencji. Taki właśnie jest cel nauki radzenia sobie ze stresem. W zależności od konkretnego przypadku, skuteczne okazują się bardzo różne techniki: odpoczynek, relaksacja, nauka auto-afirmacji, konfrontacja opinii, demaskowanie wiary w przekonania błędne oraz wywołujące niepokój, odpowiedni odpoczynek, uprawianie sportu, korzystanie z przyjemności, zdrowe odżywianie. Dysponujemy ogromną liczbą różnorodnych środków, ale w leczeniu osoby zmienionej pod wpływem manipulatora podstawową rolę odgrywa nauka autoafirmacji. To jednak nie wystarczy urządzenia kosmetyczne. Musimy się także nauczyć rozpoznawać manipulatora. Wielu z nas opanowało już zdolność akceptowania siebie, jesteśmy spokojni i w pełni ukształtowani, nie mamy problemu z wykorzystaniem czasu, a mimo to odczuwamy ogromny stres w kontaktach z manipulatorem. Najczęściej nawet nie wiemy, że chodzi o taką właśnie osobę. I dlatego zaczynamy wątpić w siebie, a co za tym idzie -doświadczać nieznanych dotąd emocji negatywnych.

Stres jest przyczyną chorób

Stres to nie tylko uczucie przygnębienia, nerwowość, niepokój czy obawa. Stres jest reakcją organizmu na nową sytuację. Nasz organizm robi wszystko, żeby się do niej dostosować, ale jeśli okaże się to zbyt trudne, pojawiają się objawy nadmiernego stresu. Im intensywniejszy jest stres, tym silniejsze zachodzą reakcje psychiczne i fizyczne, może też dojść do zmian zachowania. Dzieje się tak w wyniku wydzielania hormonów podwzgórza, przysadki oraz nadnerczy. Nadnercza produkują adrenalinę (i inne hormony stresu), a także gliko-kortykoidy. Te substancje wywierają wpływ na serce, układ oddechowy, ciśnienie tętnicze, mięśnie, wątrobę, uwalnianie glukozy i tłuszczów, hamują skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego itd. Jak widzimy, stres nie jest żadnym „wymysłem”! Powoduje rzeczywistą reakcję fizyczną. I jest to reakcja niespecyficzna, niezależna od natury stresora.

Symptomy stresu są różne u różnych osób.

A. Objawy psychiczne. Możemy odczuwać niepokój, przygnębienie, brak motywacji, zmęczenie (70% objawów zmęczenia nie ma pochodzenia organicznego), obniżenie wiary w siebie, utratę ufności, drażliwość, nadpobudliwość.

B. Objawy fizyczne występują pod postacią wielu różnych dolegliwości. Na przykład:

• Kłopoty ze snem (budzenie się w środku nocy, bezsenność)

• Problemy z jedzeniem (ściśnięte gardło, gula w żołądku, bóle brzucha, wrzody)

• Bóle napiętych stale mięśni (pleców, obręczy barkowej)

• Zakłócenia w funkcjonowaniu dróg żółciowych (bóle prawej strony brzucha, nudności, wzdęcia, nieżyt żołądka, biegunka)

• Kłopoty skórne (trądzik, miejscowe zaczerwienienia, swędzenie, łuszczyca, gwałtowne wypadanie włosów)

• Problemy ze sprawnością seksualną (zanik pożądania, erekcja niecałkowita)

• Kłopoty ginekologiczne (zakłócenia miesiączkowania, obniżenie płodności)

• Symptomy sercowo-naczyniowe (trudności z oddychaniem, wzrost ciśnienia tętniczego, arytmia, bóle okołosercowe)

• Bóle stawów

C. Zmiany zachowania. Stres może się objawiać agresją albo, wręcz przeciwnie, skrajnym wyciszeniem. Obserwuje się niekiedy wzrost spożycia alkoholu czy tytoniu, zaburzenia łaknienia (bulimia lub anoreksja), ale także ożywienie, nadaktywność lub przeciwnie – nonszalancję, często zabarwioną przygnębieniem.

D.    Dalsze skutki. Najczęściej obserwujemy trudności z koncentracją, zaburzenia pamięci, niechęć do podejmowania działań spowodowane utratą entuzjazmu, zmniejszoną produktywność.

Manipulator jest stresorem, a więc jego wpływ może doprowadzić do powstania któregoś z wyżej wymienionych objawów. Jeżeli na dodatek kontakt z manipulatorem jest regularny lub wręcz stały, symptomy te będą się nasilały, mogą stać się przyczyną ciężkich chorób przewlekłych.

Rzecz jasna, zawsze znajdują się w naszym otoczeniu ludzie trudni. Przypuszczam, że każdy z nas ma wśród swoich znajomych jakaś osobę wiecznie negatywnie nastawioną do życia, zawsze pełną obaw i pesymistycznych myśli. Czy przeżyli już państwo okresy niepokoju, niepewności, braku wiary w siebie albo bezsenności spowodowane przez taką osobę? Jeśli nie jest manipulatorem – na pewno nie. Tacy ludzie są nudni, meczący, nawet irytujący, ale nie niszczą głębi, osobowości.

Natomiast dłuższy kontakt z manipulatorem jest kwestią bardzo poważną. Manipulator jest wyjątkowo silnym stresorem.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s