Szkody psychiczne i fizyczne

Przypomnijmy, że interesujemy się bliżej osobowością manipulatora ze względu na szkody psychiczne, jakie może on wyrządzić innym ludziom.

Każdy tworzy mechanizmy obronne i każdy ma do tego prawo, ale nikomu nie wolno niszczyć otoczenia. Działanie manipulatora, który budując swój system mechanizmów obronnych i zapewniając sobie złudzenie idyllicznej egzystencji, nie liczy się z nikim i z niczym, jest nie do przyjęcia.

Manipulatorzy są energetycznymi pasożytami. Ich ofiarą pada dziewięćdziesiąt procent z nas. Pozostałe dziesięć procent wykazuje swoistą obojętność uczuciową w stosunku do manipulatorów. Tym osobom przeszkadzają jedynie trudności w komunikowaniu się z nimi, ewentualnie praktykowane przez nich nadużywanie władzy. W każdym razie nie zapadają na żadne choroby z powodu kontaktów z manipulatorami -mają szczęście.

Spójrzmy jednak, co się dzieje z większością z nas.

–    On mnie zadręcza.

–    On ze mnie wysysa całą energię.

–    Ona mnie zamęcza tymi swoimi historiami.

–    Tydzień byłem na urlopie i czułem się świetnie. Kłopoty ze zdrowiem zaczęły się dzień przed powrotem do biura. A przecież lubię swoją pracę.

–    Po każdej naszej rozmowie, nawet przez telefon, czuję się fatalnie. Kompletnie przygnębiony. Wiecznie to samo…

Takie opinie słyszymy często. Zawsze są alarmujące. Jeżeli możesz podobnie skomentować którąś ze swoich znajomości, to znaczy, że w tej relacji istnieje poważna dysfunkcja. I wcale niekoniecznie akurat ty jesteś jej bezpośrednią przyczyną. Aby zorientować się w sytuacji, postaw sobie konkretne pytania, dzięki którym będziesz mógł szybko sprawdzić, czy osoba, której dotyczą, jest manipulatorem. Jeżeli okaże się. że tak jest w rzeczywistości, powinieneś tym uważniej przeczytać ciąg dalszy.

Dłuższa znajomość z manipulatorem powoduje narastanie poczucia winy, agresji, niepewności, strachu i smutku. Uczucia te wraz z upływem miesięcy i lat stają się coraz bardziej dominujące. Stopniowo zapominamy o własnych celach, o  własnym rozwoju. Czujemy się zniewoleni, mamy coraz mniejszą swobodę działania. Konsekwencje tych negatywnych emocji zachodzące w organizmie objawiają się na różne sposoby: chronicznymi bólami głowy (migrenami), kłopotami z trawieniem, wrażeniem ucisku w żołądku albo w gardle, mimowolnym napięciem mięśni, brakiem apetytu czy bulimią. Jeśli mamy do czynienia z manipulatorem w pracy, to wieczorem, po powrocie do domu, długo wracamy myślą do wydarzeń dnia, opowiadamy je swojemu partnerowi. Po jakimś czasie niepokój narasta do takiego stopnia, że powoduje kłopoty ze snem. Tracimy entuzjazm i dobry humor. W końcu może nas to doprowadzić do schorzeń, a więc do nieobecności w pracy.

Najczęstszym skutkiem dłuższego pozostawania pod wpływem manipulatora jest depresja. W krańcowych przypadkach -samobójstwo.

Od jednej z pacjentek dowiedziałam się, że troje jej rodzeństwa popełniło samobójstwo, a każde z nich popchnęła do tego kroku matka manipulatorka (odpowiadała wszystkim trzydziestu punktom charakteryzującym osobowość manipulatora!). Pacjentka swego czasu również była o krok od odebrania sobie życia, powstrzymała ją siostra, sama także w fatalnym stanie.

–    Błagam cię, nie rób tego. Dla mnie już za późno, ale ty jeszcze możesz się od niej uwolnić. Zgłoś się na psychoterapię. Wyjdziesz z tego!

Siostra tą mądrą radą uratowała jej życie.

W tej rodzinie doszło do najbardziej ekstremalnych skutków manipulacji. Na szczęście większość manipulatorów nie popycha do samobójstwa. Natomiast stres, jaki powodują, może prowadzić do depresji albo skłonić do wizyty u psychiatry zdrową osobę przekonaną, że musi się leczyć.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s